Rowerem po Roztoczu Tomaszów Lub. nr 7 Dookoła Tomaszowa Lub.

Długość trasy 73,7 km, w tym 48,2 km drogi asfaltowe, 13,0 km gruntowe, 11,7 km szutrowe i 0,8 km z kostki brukowej. Przebieg: Tomaszów Lub. – Łaszczówka – rezerwat Piekiełko – Majdan Górny – Majdanek – Wieprzowe Jezioro – Pańków – Zielone – Łuszczacz – Łasochy – Kunki – Łosiniec – Maziły – Podlesina – Chyże – Bełżec – Łaszczówka – Tomaszów Lub. Występują spore odcinki szutrowe, w tym jeden od leśniczówki Zielone z dość długim i stromym podjazdem.

0,0 km – miejscem startu jest Park Miejski im. Augusta Krzyżanowskiego w Tomaszowie Lubelskim.
Jedziemy na południe ul. Lwowską, z której skręcamy w lewo w ul. Rolniczą, łączącą się z ul. Tomaszowską w Łaszczówce.
3,7 km – jedziemy przez Łaszczówkę drogą z pierwszeństwem przejazdu. Przecinamy skrzyżowanie (4,7 km) i wjeżdżamy na drogę szutrową, mijamy cmentarz, a po ok. 1 km rezerwat Piekiełko. Skręcając w prawo wjeżdżamy na drogę asfaltową (6,4 km), a po 100 m skręcamy w lewo w drogę gruntową. Skręcamy w lewo (6,7 km), a na kolejnym skrzyżowaniu w lewo. Wyjeżdżamy na szosę w Majdanie Górnym (7,7 km) i skręcamy w prawo (po 400 m, po lewej stronie mijamy kaplicę św. Jacka).
8,6 km – skręcamy w lewo w ul. Zakącina
i trzymamy się lewej strony (dość stromy zjazd drogą gruntową). Wjeżdżamy na szuter (9,4 km), a po kilometrze na asfalt (po lewej piękna panorama!). W miejscowości Majdanek (11,0 km) przekraczamy szosę i  wjeżdżamy na drogę polną, następnie na szutrową.
12,0 km – wjeżdżamy na szosę, kierujemy się w prawo a po 200 m w lewo do miejscowości Wieprzowe Jezioro. Jedziemy do jej końca. Skręcamy w prawo (13,9 km) w drogę gruntową (na trasie jest dość stromy zjazd), jedziemy prosto.
15,7 km – wjeżdżamy na szosę i jedziemy na wprost.
19,2 km – przekraczamy drogę krajową nr 17
i kierujemy się prosto.
23,7 km – Pańków, jedziemy prosto drogą asfaltową, następnie w lewo, do cmentarza, który warto odwiedzić. Obok kwatery myśliwskiej zagłębiamy się w las. Na rozdrożu (25,2 km) trzymamy się lewej strony. Na kolejnym rozwidleniu (26,9 km) udajemy się również w lewo. Wyjeżdżamy na szosę (27,3 km) i skręcamy w prawo. Mijamy miejscowość Zielone.
30,5 km – przy leśniczówce Zielone skręcamy w lewo, kierujemy się drogowskazem „Do Mogiły Ułana”. Po drodze napotykamy niebieski szlak rowerowy (32,5 km), jedziemy nim prosto, pokonując dość stromy podjazd.
35,2 km – wyjeżdżamy na asfalt w miejscowości Łuszczacz. Podążamy prosto (po lewej stronie widać wzgórze Wapielnia). Skręcamy w lewo (38,4 km) i drogą woj. nr 853 podążamy w kierunku Tomaszowa Lub.
39,2 km – w Łasochach w prawo i jedziemy asfaltem, dalej gruntówką (39,6 km).
40,3 km – osiągamy szosę w Kunkach, skręcamy w lewo. Na rozwidleniu (41,2 km) wybieramy szosę w prawo do Łosińca. W Zawadkach można na chwilę podejść do pomnika Piłsudskiego. Tuż przed Łosińcem wjeżdżamy na szlak Green Velo, kierujemy się nim aż do Podlesiny. Mijamy cmentarz wojenny z 1939 r. (44,5 km). Po prawej stronie (45,0 km) zobaczymy kościół, dawną cerkiew unicką, ufundowaną przez ordynatów zamojskich w 1793 r.
45,6 km – przecinamy szosę na wprost, dalej skręcamy w lewo (46,0 km). 
48,7 km – w Maziłach skręcamy w lewo. Asfalt kończy się, ale szlak Green Velo wiedzie drogą szutrową przez las.
50,9 km – w Podlesinie skręcamy w lewo, a za kościołem w prawo, jak czerwony szlak rowerowy. Wyjeżdżamy z lasu w miejscowości Chyże. Na jej końcu mijamy kapliczkę św. Antoniego (54,6 km) postawioną na zbiorowej mogile, powstałej po epidemii cholery.
55,7 km – Zagóra, przysiółek Bełżca. Udajemy się w lewo, w wybrukowaną drogę (przed sklepem), a następnie po ok. 100 m w prawo w drogę gruntową, przy której rośnie ponad 200letni jałowiec pomnik przyrody. Jedziemy dalej, trzymając się prawej strony (56,5 km). Wjeżdżamy na brukowaną ul. Zieloną (znaki czerwone szlaku rowerowego), a następnie przecinamy na wprost drogę krajową nr 17 do ul. Grunwaldzkiej.
58,3 km – skręcamy w prawo w ul. Stawową, a po 200 m w lewo w ul. Armii Krajowej. Jadąc przez las (60,8 km) po lewej stronie mijamy stawy „Młynki” (czerwony szlak pieszy).
61,6 km – w miejscowości Żyłka jedziemy wpierw prosto, potem po łuku w lewo i obok kaplicy i wracamy na czerwony szlak pieszy.
65,4 km – Sołokije, jedziemy prosto. Mijamy duże źródła (pomnik przyrody).
68,3 km – w Łaszczówce skręcamy w lewo w ul. Tomaszowską. Kierujemy się w lewo (69,6 km), w ul. Rolniczą, a 1 km dalej w prawo w ulicę Lwowską (uwaga: bardzo ruchliwe skrzyżowanie!). Na rondzie (72,5 km) skręcamy w prawo w ul. 29 listopada, objeżdżamy budynek „Czajni” i powracamy na Rynek. Jedziemy dalej ulicami Andersa, Traugutta i Piekarską. 
73,7 km – powracamy do Parku Miejskiego w Tomaszowie Lub.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Tomaszów Lubelski