Rowerem po Roztoczu Adamów nr 1 Do Bondyrza

Jacnia – Adamów – Bliżów – Bondyrz – Jacnia. Długość – 22 km, stopień trudności średni, zalecany rower górski do pokonania odcinków dróg gruntowych z Jacni do Potoczka i z Bliżowa do Bondyrza. Na trasie zobaczymy: dawną cerkiew w Potoczku, dworek w Adamowie oraz kościół, muzeum AK i oba młyny w Bondyrzu.

0,0 km – z parkingu nad zalewem w Jacni wyruszamy na północny wschód za znakami tras nordic walking – czerwoną i czarną. W miejscu, gdzie obie trasy skręcają w prawo, kierujemy się prosto. Po prawej rozciąga się rozlewisko utworzone przez bobry.
2,0 km – wydostajemy się na szosę i skręcamy w lewo. Jedziemy przez wieś Potoczek.
4,0 km – po lewej zobaczymy drewnianą dawną cerkiew z 1870 r. Obecnie jest to kościół pw. św. Stanisława BM. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 849 jedziemy prosto (uwaga na duży ruch samochodowy!). Jesteśmy w Adamowie. Za leśniczówką opuszczamy na chwilę główną szosę skręcając w wąską asfaltową dróżkę w prawo. Przed nami odsłania się zabytkowy dworek w Adamowie (własność prywatna). Przed nim skręcamy w lewo, by powrócić na główną szosę. Wspinamy się na widokowy garb, następnie zjeżdżamy w kierunku Bliżowa.
8,0 km – podczas zjazdu mijamy na wioskę przygody, przygotowaną specjalnie z myślą o grach i zabawach integracyjnych dzieci i młodzieży.
9,5 km – przejeżdżamy przez całą wieś Bliżów, mijając dużą drewnianą kaplicę pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to świątynia wzniesiona w latach 1983–85. Zagłębiamy się w las, w którym pojawia się droga piaszczysta.
13,2 km – z lasu wyjeżdżamy w Bondyrzu, obok dolnego młyna nad rzeką Wieprz. Wydostajemy się na szosę
i skręcamy w lewo.
13,8 km – warto na chwilę zatrzymać się obok drewnianego kościoła wybudowanego w latach 1948–49, a naśladującego nieco styl zakopiański. Kontynuujemy przejazd szosą.
16,5 km – na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo, w kierunku drugiego z młynów, jaki zachował się w Bondyrzu. Obok niego powstała „Chatka Rybaka”, w której znajduje się restauracja rybna, serwująca doskonałe dania z domowej kuchni. Ponownie przejeżdżamy przez rzekę Wieprz.
17,1 km – za fabryką mebli skręcamy w prawo. Zobaczymy tu Muzeum Armii Krajowej oraz pomnik poległych i pomordowanych pracowników fabryki podczas II wojny światowej.
17,5 km – natrafiamy na znaki czerwone szlaku pieszego, które doprowadzą nas prawie do końca trasy w Jacni. Jedziemy prosto. 
18,5 km – wyjeżdżamy na ruchliwą drogę wojewódzką nr 849 Józefów – Zamość. Uwaga: ze względu na bezpieczeństwo warto skorzystać z chodnika, który biegnie lewą stroną szosy. Na rozwidleniu dróg kierujemy się lekko w lewo (szosa w prawo wiedzie do Krasnobrodu). Tu zobaczymy kamienny krzyż z 1905 r., a po przeciwnej stronie szosy potrójny krzyż zwany karawikiem, mający chronić przed zarazą.
20,3 km – w Jacni, obok drugiego kamiennego krzyża z 1905 r. skręcamy w prawo, za znakami czerwonego szlaku pieszego. Obok krzyżówki stoi nowoczesny budynek Centrum Integracji Społecznej. Jedziemy drogą z kostki. Za mostkiem na strumieniu Jacynce skręcamy w lewo (opuszczając czerwony szlak pieszy) i kierujemy się w stronę ośrodka wypoczynkowego w Jacni. 
22,1 km – powracamy nad zalew, gdzie kończymy wycieczkę. 

Mapa