Rowerem po Roztoczu Zwierzyniec nr 3 Dla wytrwałych

Długość trasy – ok. 27 km. Przebieg: Zwierzyniec – Sochy – Szozdy – wzgórze Polak – Panasówka – Lipowiec – Zwierzyniec. Stopień trudności – trudny. Na trasie stawy Echo w Roztoczańskim P.N., cmentarz pomordowanych w Sochach oraz pomnik powstańców z 1863 r. na wzgórzu Polak. Jest to najtrudniejsza ze wszystkich tras rowerowych okolic Zwierzyńca, a proponowanych w tym przewodniku, ale nadzwyczaj widokowa. Częste zmiany nawierzchni. Wymagany rower górski.

Początkowy odcinek wiedzie Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza (czerwonym), pokrywającym się tu z Green Velo (drogowskazy). Dalej wiodą nas znaki żółte szlaku rowerowego Wzgórzami Roztocza. Ostatni odcinek Lipowiec – Zwierzyniec prowadzi m.in. na Dąbrowę (344 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Roztocza Szczebrzeszyńskiego, a zarazem i Roztocza Zachodniego. Uwaga: przejazd przez to wzgórze może być utrudniony po opadach deszczu, ze względu na grząskie podłoże.

0,0 km – skrzyżowanie ul. A. Wachniewskiej z ul. Browarną. Jedziemy na południe ścieżką rowerową brzegiem stawu Kościelnego (czerwony szlak rowerowy).
0,1 km – po prawej kościół „na wyspie”. Warto zobaczyć go z bliska, często też można zajrzeć do środka.
0,3 km – przejeżdżamy przez skrzyżowanie prosto. Po lewej stronie zabytkowy browar, też warty zwiedzenia.
0,7 km – po lewej stronie Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN. Przy bramie ośrodka zaczyna się ścieżka, która pozwoli opuścić wąską, lecz ruchliwą szosę i bezpiecznie przeprowadzić nas przez las do stawów Echo.
1,4 km – platforma widokowa nad stawami Echo. Dalej poruszamy się na południowy zachód do widocznego parkingu. Dalej ścieżka biegnie na południe wzdłuż szosy.
2,0 km – jesteśmy przy leśniczówce Rybakówka. Po lewej stronie – 30 m od drogi, przy brzegu jeziora stoi wieża widokowa, z której można podziwiać krajobraz Roztoczańskiego P.N., często dostrzeżemy z niej koniki polskie i ptaki wodne zasiedlające akwen.
2,1 km – poruszając się nadal ścieżką wzdłuż drogi docieramy po 100 m do szlabanu. Tutaj skręcamy w prawo
i dalej poruszamy się wąską szosą, czerwonym szlakiem rowerowym.
3,5 km – docieramy do wsi Sochy. Po prawej stronie znajduje się kościół oraz cmentarz pomordowanych mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej.
5,9 km – uwaga: przejazd kolejowy. Za przejazdem jedziemy w prawo, wzdłuż torów (Droga Krzyżowa).
7,4 km – docieramy do mostu nad torami. Miejsce to bywa nazywane „Kanionem” od głębokiego wykopu, którym linia kolejowa Zwierzyniec – Stalowa Wola oraz LHS pokonuje wysoki grzbiet Roztocza (ok. 290 m n.p.m.). Wiaduktem przedostajemy się na drugą stronę torów i skręcamy w lewo, jak żółty szlak rowerowy.
8,0 km – uwaga: szlak skręca w miedzę po prawej, brak oznakowania. Musimy dotrzeć do samotnego drzewa na wzniesieniu.
9,0 km – szlak skręca w lewo, a po 100 m w prawo.
10,5 km – przed nami las. Jedziemy cały czas prosto.
10,5 km – pomnik na wzgórzu Polak. Warto podejść do miejsca upamiętniającego zwycięstwo powstańców w bitwie z Moskalami w 1863 roku. Roztacza się stąd niezrównany widok na Kotlinę Sandomierską i Puszczę Solską – jesteśmy bowiem na skraju wzgórz Roztocza Zachodniego.
11,2 km – poruszając się szlakiem docieramy do asfaltu. Uwaga: bardzo ruchliwa droga! Skręcamy w lewo na zachód i szosą pokonujemy grzbiet, by zjechać do Panasówki.
13,2 km – na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w kierunku Radecznicy.
16,3 km – miejscowość Lipowiec. Mijamy drewniany kościół. Dojeżdżamy do skrzyżowania, tu główna droga skręca w lewo. My udajemy się prosto i wspinamy się asfaltem stromo na wzniesienie, zielonym szlakiem rowerowym im. Dymitra Gorajskiego.
17,6 km – w przysiółku Lipowiec-Góry docieramy do skrzyżowania z tablicą szlaków. Stąd poruszamy się czarnym szlakiem pieszym na północ. Z czasem polna droga skręca łukiem w prawo.
18,6 km – za amboną myśliwską lekko
w prawo przez pole (znak na sośnie).
19,6 km – wzgórze Dąbrowa (344 m n.p.m.), kulminacja Roztocza Zachodniego.
22,5 km – na rozwidleniu odbijamy w lewo, w wąwóz lessowy.
23,2 km – osiągamy asfaltową szosę
i skręcamy w prawo. Odtąd możemy korzystać ze znaków czerwonego szlaku rowerowego – będą nam one towarzyszyć aż do końca trasy.
23,6 km – na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, do miejscowości Bagno.
23,8 km – most na Wieprzu.
25,4 km – przejeżdżamy obok zwierzynieckiego cmentarza, na którym można spotkać nagrobki z początku XX w.
25,8 km – uwaga: drzewo na środku jezdni. Jedna z nietypowych atrakcji Zwierzyńca.
26,2 km – docieramy do ronda. Dalej przemieszczamy się ścieżką rowerową wzdłuż ul. Partyzantów.
26,4 km – przy szkole szlak skręca w prawo, w ul. Jasną.
26,6 km – docieramy do mostu na rzece Wieprz. Jedziemy przez most i dalej prosto przez Park Miejski.
26,7 km – koniec trasy.

 

Mapa
Galeria zdjęć gm. Zwierzyniec