Rowerem po Roztoczu Bełżec nr 3 Do Narola i Lubyczy Królewskiej

Długość trasy – 37,4 km. Przebieg: Bełżec – Narol – Lubycza Król. – Bełżec. Wycieczkę można podzielić na dwa etapy: Bełżec – Narol – Bełżec (21 km) oraz Bełżec – Lubycza Królewska – Bełżec (16,4 km). Stopień trudności: średni.

0,0 km – spod dworca PKP w Bełżcu wyjeżdżamy na drogę krajową nr 17i kierujemy się w prawo. Za przejazdem, po lewej stronie dostrzegamy kapliczkę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
1,2 km – na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy drogą wojewódzką nr 865 w stronę Narola.
2,0 km – po lewej stronie widzimy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, 100 metrów dalej, za tzw. Popowką (przedszkolem) kryje się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego Wielkiego.
2,4 km – skręcamy w lewo i drogą gruntową dojeżdżamy do pomnika przyrody „Lipki” oraz usytuowanego pośród drzew monumentu ku czci pomordowanych przez hitlerowców Romów i Sinti. Powracamy na drogę wojewódzką. Jedziemy nią w lewo, w kierunku Narola, by po chwili skręcić w prawo, w ulicę Partyzantów, która wyprowadza z Bełżca przez Zagórę w kierunku miejscowości Chyże.
3,7 km – w lesie za Zagórą opuszczamy szosę do Chyża i skręcamy w lewo, wg znaków czerwonych szlaku rowerowego z Narola. Droga jest utwardzona tłuczniem, z czasem zobaczymy na drodze asfalt.
6,3 km – rezerwat Minokąt (opis – zob. rozdział dotyczący Narola).
8,3 km – na rozwidleniu udajemy się
w prawo, do miejscowości Kadłubiska.
9,5 km – wyjeżdżamy na szosę Narol – Podlesina i skręcamy w lewo.
10,9 km – dojeżdżamy do Narola, po prawej stronie dostrzegamy zespół pałacowoparkowy Łosiów. Skręcamy w lewo. Odtąd aż do Brzezin poruszamy się żółtym szlakiem pieszym.
17,4 km – na głównym skrzyżowaniu
w Brzezinach, obok kaplicy pw. św. Wojciecha, skręcamy w lewo, by szosą dotrzeć do krajówki nr 17 w Bełżcu. Tu zamykamy pierwszą pętlę szlaku.
20,9 km – skręcamy w prawo i poboczem drogi krajowej nr 17 udajemy się do MuzeumMiejsca Pamięci w Bełżcu na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady. Objeżdżamy teren muzeum od zachodu i szosą udajemy się do miejscowości Szalenik.
23,4 km – na skrzyżowaniu z drogą do Żyłki jedziemy na wprost.
28,7 km – docieramy do skrzyżowania dróg w centrum Lubyczy Królewskiej (opis – rozdz. dotyczący tego miasta). Aby powrócić do Bełżca, udajemy się najpierw szosą, którą przyjechaliśmy (za drogowskazem do Nowosiółek), następnie, tuż za przejazdem kolejowym, skręcamy w pierwszą drogę
w lewo. Odtąd niebieskim szlakiem rowerowym „Nad Sołokiją” kierujemy się do miejscowości Zatyle.
31,9 km – nie wjeżdżając na przejazd kolejowy w Zatylu skręcamy w prawo
i po przejechaniu 500 m polną drogą wzdłuż torów natrafiamy na pomnik ku czci pasażerów pociągu zamordowanych w czerwcu 1944 roku przez bojówkę UPA.
36,9 km – kontynuując przejazd szlakiem niebieskim powracamy do MuzeumMiejsca Pamięci w Bełżcu.
37,4 km – wjeżdżamy na drogę krajową nr 17 i kierujemy się w prawo, by powrócić na dworzec PKP.

Mapa
Galeria zdjęć gm. Bełżec